Część legowiskowa w oborze

Z każdym rokiem widzimy jak zwiększa się świadomość ludzi w zakresie dbania o dobrostan zwierząt. Zarówno towarzyszących jak i gospodarskich. W życie wchodzą nowe ustawy, które wymagają od hodowców, by należycie dbali o zwierzęta. Oczywiście to co na papierze, powinno mieć też przełożenie w praktyce. Jednym z ważnych aspektów zapewniania odpowiednich warunków utrzymania bydła mlecznego jest właśnie część legowiskowa w oborach wolnostanowiskowych.

Czym jest dobrostan zwierząt?

Na początek warto zapoznać się z właściwą definicją słowa „dobrostan”. Wbrew pozorom dobre zrozumienie tego co ono oznacza, pomaga odpowiednio dobierać warunki życia bydła i nie tylko. Według definicji podanej na stronie Fundacji Compassion in World Farming (ciwf) dobrostan zwierząt odnosi się: „nie tylko do zdrowia i warunków fizycznych, ale także samopoczucia psychicznego i możliwości wyrażania naturalnych zachowań.” W praktyce oznacza to, zapewnienie każdemu zwierzęciu jako jednostce pięciu wolności: wolność od głodu i pragnienia, wolność od urazów psychicznych, wolność od bólu, chorób i ran, wolność do wyrażania naturalnych zachowań i wolność od strachu i stresu. Aby zapewnić dobrostan krowom mlecznym należy uwzględnić wszystkie te czynniki przy wyborze paszy, organizacji pracy gospodarstwa, wyborze opieki weterynaryjnej, projektowaniu obory, w tym części legowiskowej.
Najważniejsze informacje o legowiskach w oborze

Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na ilość legowisk. Każda krowa powinna mieć dostęp do jednego legowiska. Dzięki temu zwierzęta nie będą narażone na stres i urazy. Jak dowiadujemy się z serwisu internetowego CentrumRolnictwa legowiska powinny mieć odpowiednią wielkość, która umożliwi krowom swobodne położenie się i wstawanie, nie obciążając zbytnio stawów. Legowiska powinny również być łatwe do utrzymania w czystości. Nie mogą powodować urazów, otarć ani odleżyn. Krowy są zwierzętami stadnymi, więc legowiska powinny być tak umieszczone by zwierzęta mogły wspólnie odpoczywać. Do popularnych podłoży stosowanych w części legowiskowej są m.in.: słoma, trociny, piasek i materace legowiskowe. Słoma, trociny i piasek cechują się całkiem dobrą amortyzacją, niezbyt wysoką ceną i dobrym wchłanianiem wilgoci. Zużywają się dość szybko i należy je regularnie wymieniać oraz pozyskiwać z zaufanych źródeł. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić krowom wygodne i bezpieczne warunki do odpoczywania oraz przeżuwania. Materace legowiskowe są całkiem nowym rozwiązaniem, które z powodzeniem sprawdziło się już w wielu oborach. Antypoślizgowa powierzchnia i wykonanie z gumy lub pianki zapewnia bardzo dobrą amortyzację. Chroni też przed urazami kończyn oraz wymienia. Materiał z którego wykonuje się materace jest łatwy do utrzymania w czystości i dezynfekowania. To zapewnia wyższy poziom higieny i ograniczenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. Choć cena materacy legowiskowych nie jest najniższa, są to bardzo trwałe podłoża. Profesjonalne firmy oferują nawet 10 lat użytkowania. Wybór podłoża do części legowiskowej z pewnością przyczyni się do utrzymania prawidłowego dobrostanu krów. Tym samym do zwiększenia ich wydajności mlecznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here