W dobie nowoczesnych technologii mało kto z nas korzysta z tradycyjnych metod, a wysyłanie listów czy pocztówek należy już niestety do rzadkości. Wiele osób jednak interesuje się filatelistyką, która polega na kolekcjonowaniu znaczków pocztowych. Najbardziej pożądane są te najrzadsze.
Stempel na znaczku – czym jest?
Znaczek pocztowy to nieodzowny symbol urzędów, szkoły oraz poczty. Wysyłając list, należy go nakleić w odpowiednim miejscu, by mógł on wyruszyć w dalszą podróż, aż do adresata. Obecnie znaczki są obiektem kolekcjonerskim.
W dawnych czasach stempel na znaczku służył do ochrony ważnych dokumentów, zawierających informacje, które nie powinny zostać ujawnione niewłaściwym osobom. Ponadto pieczątka na znaczku potwierdzała prawdziwość pism, między innymi dekretów królewskich czy listów władców. Obecnie dokumenty i listy z pieczęciami stanowią cenną pamiątkę z dawnych czasów, przez co filateliści poszukują je, by zwiększyć swoją kolekcję. W sztuce i kulturze, pieczątka na znaczku oznaczała potęgę i władzę. Twoje hobby jest bardzo kosztowne? Pożyczka gotówkowa to rozwiązanie, które pozwoli Ci na zwiększenie kolekcji, np. znaczków pocztowych, które są dostępne na aukcjach i nie tylko.
Kolekcjonerska wartość znaczków stemplowanych
Budując kolekcję znaczków pocztowych, filateliści poszukują jak najrzadszych okazów, bowiem niektóre modele znaczków dostępne są jedynie w kilku egzemplarzach. Im rzadszy okaz, tym cenniejszy dla kolekcjonera. W przypadku znaczków stemplowanych ich kolekcjonerska wartość jest uwarunkowana przez kilkanaście czynników.
Przeważnie to czyste znaczki filatelistyczne są o wiele wyżej cenione wśród kolekcjonerów niż te kasowane, jednak nie jest to jedyną regułą. Bardzo ważną kwestią jest nakład, a także czas, dotyczący tego, jak długo znaczek funkcjonował w obiegu. Znaczek pocztowy posiadający pieczątkę może okazać się bardzo cennym egzemplarzem kolekcjonerskim, zwłaszcza jeśli jego stan jest idealny, czyli nie występują żadne oznaki użytkowania czy uszkodzenia. Kolekcjonerzy biorą pod uwagę także estetykę ostemplowania znaczka, ważne jest, by był wyraźny i nierozmazany.
W przypadku wartości kolekcjonerskiej każdy szczegół jest ważny. Czasami ostemplowane znaczki lepiej zostawić w całości niż odklejać je od koperty. Jest to rzadkie, jednak w przypadku dodatkowo oznakowanych kopert, np. ze znakiem cenzury czy stemplem okolicznościowym, jest to sprawa priorytetowa, a całość zyskuje dodatkowych walorów. Bardzo doceniane są także znaczki stemplowane ,,pełną gumą”, czyli te które były kasowane grzecznościowo. Takie znaczki są stemplowane w całych arkuszach i sprzedaje się je filatelistom. Pożyczka gotówkowa to idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które mają kosztowne hobby, jakim jest filatelistyka.