Niektórzy mówią, że nie mają czasu na hobby, czy zainteresowania, bo sporo pracują, mają dzieci i sporo domowych obowiązków. Wieczorem nie mają siły na nic. Czy jednak nie jest to błędne podejście do życia? Co by nie było, każdy z nas potrzebuje pewnej odskoczni od codzienności przepełnionej w najlepszym razie rutyną, a w gorszym rozmaitymi problemami.
I tą odskocznią bywa właśnie hobby lub jakieś konkretne zainteresowania
Co istotne, zajmowanie się jakimś tematem w ramach zainteresowań, wcale nie musi pochłaniać wiele czasu. A czas też można sobie jakoś zorganizować. A jakie mogą być zainteresowania? To już zależy od konkretnej osoby. Może to kogoś dziwić, ale niektórzy sami nie umieją wpaść na pomysł, czym mogliby się interesować i zajmować w ramach hobby. Powinni wtedy zastanawiać się, co sprawia im przyjemność albo co sprawiało ją kiedyś. Może było to czytanie książek albo prasy tematycznej z jakiejś dziedziny, oglądanie konkretnego rodzaju filmów, chodzenie na wycieczki, odwiedzanie konkretnych zakątków Polski (góry, jeziora, morze) albo robienie zdjęć.
W dobie powszechnego dostępu do komputerów i smartfonów mogą to być także gry, nauka programowania,tworzenie własnych aplikacji, stron internetowych, czy pisania bloga na dany temat. Jeżeli ktoś ma rodzinę, warto pomyśleć o zainteresowaniach, które można dzielić ze współmałżonkiem, dziećmi, rodzicami, czy rodzeństwem. Wspólne spędzanie czasu zbliża i wpływa pozytywnie na całą rodzinę. Co istotne, wcale nie trzeba mieć zainteresowań, które pociągają za sobą wydatki przekraczające aktualne możliwości finansowe danej osoby.
Istotne jest to, aby hobby faktycznie wiązało się z tematem ciekawym dla danej osoby. Tylko wtedy hobby będzie sprawiało przyjemność, a nie stanie się kolejnym i to nudnym lub wręcz przykrym obowiązkiem. Hobby to coś, co robimy dla siebie i nie jest to żaden egoizm. Zajmowanie się swoimi zainteresowaniami ma przynieść odpoczynek od codzienności i trudnych spraw. Dzięki temu ładujemy swoje akumulatory, odzyskujemy siły i chęć do życia. Jeżeli ktoś nie ma hobby – nawet z powodu pozornego braku czasu – w końcu może mieć problem z permanentnym zmęczeniem.
Zdarza się, że dana osoba chce znaleźć sobie zupełnie nowe hobby, ale nie wie od czego zacząć – zadaje sobie wtedy pytanie: jakie mogą być zainteresowania? Sport, w tym konkretna aktywność fizyczna, nauka ogólnie lub jakaś jej dziedzina, kolekcjonowanie, gotowanie, czytanie, oglądanie filmów, chodzenie do muzeów, czy szeroko pojęte rękodzieło. Można też zacząć uczyć się czegoś, o czym marzyło się kiedyś, ale wtedy nie było na to czasu lub środków finansowych. Dzisiaj łatwiej po naukę wielu rzeczy i to pod okiem specjalistów w danej dziedzinie. Szkolenia i pomoc w nauce różnych rzeczy stały się łatwo dostępne.
Wielu ludzi zarabia na udzielaniu lekcji – języków obcych, tańca, konkretnego rękodzieła, gotowania, gry na konkretnym instrumencie itd. Oczywiście zainteresowania warto dostosować do ilości posiadanego wolnego czasu i zasobności portfela. Po czym poznać, że dany temat czy aktywność może być czyimś hobby? Otóż jej wykonywanie, czy pogłębianie wiedzy na dany temat po prostu nie męczy, a sprawdza przyjemność. Realizowanie hobby daje wiele korzyści. Pozwala oderwać się od codziennych zmartwień, ale i np. poprawić zdolności manualne, wzbogacić wiedzę na dany temat oraz dać możliwość porozumiewania się w danym języku obcym.
Co istotne – wcale nie trzeba poprzestawać na jednym zainteresowaniu. Każde kolejne rozwija, poszerza horyzonty i daje nowe możliwości – być może nawet zawodowe. Zwiększa się bowiem liczba przypadków, kiedy ludzie zarabiają na tym, co lubią robić. Np. sprzedają efekty swojego rękodzieła, prowadzą szkolenia itd. Niektórzy zaczynają pisać i okazuje się, że mają do tego dryg. I to do tego stopnia, że wygrywają konkursy literackie albo udaje im się wydawać kolejne książki bez ponoszenia kosztów. Na pewno więc warto mieć zainteresowania. One zawsze przynoszą takie, czy inne korzyści – trzeba tylko być im wiernym i wierzyć w ich sens.