Rdza brunatna i jej zwalczanie

Uprawa zbóż to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w branży rolniczej.

Dzięki zbożom możliwe jest produkowanie paszy, mąki, różnych produktów spożywczych, itp. Nic więc dziwnego, że istotną sprawą jest dbanie o odpowiednie podlewanie, nawożenie oraz pielęgnację roślin uprawnych tak, aby zapewnić nie tylko ich efektywny wzrost, ale również ochronę przed niechcianymi i szkodliwymi schorzeniami. Do grona bardzo groźnych i szkodliwych chorób roślin zalicza się rdza brunatna, która w poważny sposób narusza rośliny i zmniejsza ich plony.

Podstawowe informacje na temat rdzy brunatnej

Rdza brunatna pszenicy to choroba, która w głównej mierze atakuje liście zbóż, ale sporadycznie potrafi pojawić się również na źdźbłach tych roślin uprawnych. Swoją nazwę choroba ta bierze od brunatnych grzybni, które pojawiają się na blaszkach liści. Od spodu liścia można z kolei zauważyć skupiska zarodków w kolorze czarnym. Jeśli problem ten zostanie zlekceważony, wówczas bardzo szybko grzybnia i zarodki pokryją cały liść powodując jego obumieranie i żółknięcie. Choroba ta najlepiej rozwija się przy dużej wilgotności i wysokich temperaturach w zakresie od 10 do 20 stopni Celsjusza.

Uprawa zbóż

Wspomniane wyżej schorzenie dotyka głównie pszenicy jaraj i ozimej, ale również potrafi zaatakować pszenżyto jare i ozime. Warto stosować skuteczne metody zwalczania tej choroby, ponieważ jej znaczący rozwój powoduje straty plonów nawet na poziomie 50%. Aby zwalczyć to schorzenie, niezbędne jest przeprowadzenie oprysku fungicydami. Są to specjalistyczne preparaty, które hamują rozwój i czynności życiowe grzybów, które są główną przyczyną powstawania tej oraz wielu innych chorób.

Na szczęście rdza brunatna pszenicy może zostać zlikwidowana dzięki fungicydom. Produkty tego rodzaju są dostępne w ofertach wielu producentów oraz dostawców. Wystarczy przeszukać zasoby Internetu, aby znaleźć strony internetowe porządnych sklepów czy też innych dystrybutorów takich produktów. Istnieje nawet możliwość bezproblemowego zamawiania takich preparatów bez konieczności wychodzenia z domu.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/cyrkologia.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here