Kirysek pstry

Kirysek pstry to gatunek rybek hodowlanych pochodzący z terenów Ameryki Południowej. Jest popularny i łatwo dostępny w niemal każdym sklepie o profilu akwarystycznym. Jest to ryba o charakterze stadnym i słodkowodnym, a jej rozmiary są stosunkowo nieduże. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje użytkowe związane z hodowlą kirysków – dowiesz się jak przygotować zbiornik, w którym poczują się dobrze i bezpiecznie, a także jak zadbać o nie w trakcie prowadzenia akwarium. 

Kirysek pstry – zachowanie i cechy hodowlane 

Od razu warto zaznaczyć, że kirysek pstry jest rybą stosunkowo łatwą w utrzymaniu. Dlatego mogą wybierać go tak samo osoby początkujące jak i zaawansowane w hodowli. Dorosłe kiryski mogą być długie nawet na 7-8 cm. W ich wyglądzie charakterystyczne są wąsy, brązowy odcień tułowia oraz plamki na powierzchni grzbietu. Odmiany hodowlane mogą mieć nieco odmienną kolorystykę. 

Utrzymanie kirysków w dobrym stanie nie jest trudne. Wystarczy zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe, by rybka ta mogła przeżyć nawet kilka lat. Polecamy dokonywać pomiarów twardości wody oraz utrzymywać jej kwasowość na poziomie 6 pH. Choć kiryski rzadko chorują, to jednak woda o nieprawidłowym odczynie lub stanie biochemicznym może wywołać niektóre choroby (posocznice, limfocystozę, ichtiosporidiozę). 

Również rozmnażanie kirysków nie jest specjalnie trudne. Jeśli w Twoim zbiorniku znajdują się wyłącznie kiryski, wówczas do ich rozmnożenia może dojść samoczynnie, bez Twojej ingerencji. W przypadku osób planujących celowe rozmnażanie kirysków warto zaopatrzyć się w osobny zbiornik rozpłodowy. 

Karmienie kiryska jest łatwe i polega na regularnym podawaniu pokarmów suszonych oraz świeżych. Najczęściej są to produkty odzwierzęce, rzadziej na bazie składników roślinnych. Młode kiryski można żywić zarówno karmą dedykowaną dla narybku, jak i dla dorosłych ryb. 

Zbiornik pod kiryska pstrego 

Przygotowując zbiornik hodowlany, warto wybrać przeciętny rozmiar, dostosowany do ilości rybek. Kirysek powinien znaleźć się w zbiorniku minimum 50 litrów, w towarzystwie przedstawicieli swojego lub innych gatunków (np. neonków, molinezji lub mieczyków). Ponieważ kiryski lubią żerować na dnie zbiornika, polecamy obsypać go delikatnym żwirkiem pozbawionym ostrych krawędzi. Warto natomiast ograniczyć liczbę roślin w zbiorniku i zredukować ją do minimum. 

Woda powinna być utrzymywana na stosunkowo stałym poziomie, pomiędzy 19 a 21 stopni C. Nie należy pod żadnym pozorem przekraczać górnej granicy 29 stopni C. Warto w tym celu sięgnąć po specjalną grzałkę, która zapewni całkowicie bezpieczne funkcjonowanie zbiornika. Oprócz niej, we wnętrzu powinien znaleźć się dobrej jakości filtr, który wyeliminuje zabrudzenia i pomoże utrzymać pH na stałym poziomie. Polecamy filtry wewnętrzne z oferty Aquael, pod linkiem: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-wewnetrzne/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here