Powszechne choroby oczu

Oczy to skompilowany i precyzyjnie działający narząd. Niestety, czasem obarczony jest on wadami. Ulega on także procesowi starzenia się organizmu. Może również reagować na różnego rodzaju alergeny, wirusy i bakterie. Choroba oczu może więc mieć różne źródła. Pewne schorzenia występują jednak częściej, inne rzadziej. Jakie się powszechne schorzenia oczu?

Powszechne schorzenia oczu

Istnieje kilka powszechnych schorzeń oczu, które nie są zbyt groźne, choć ich objawy potrafią być bardzo dokuczliwe. Chodzi o takie dolegliwości jak zapalenie spojówek, jęczmień, czyli bolesny guzek na powiece czy zespół suchego oka. Dużym rozpowszechnieniem cechują się alergie oczu, które są wywoływane przez specyficzny czynnik, tzw. alergen (np. pyłek kwiatów, kurz czy sierść zwierząt). Są jednak choroby, które mogą prowadzić do pogorszenia, a nawet utraty wzroku. Należy do nich jaskra, której przyczyną jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Niebezpieczna jest także zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka. Stosunkowo często diagnozuje się również zwyrodnienie plamki żółtej. Ryzyko wstąpienia tych trzech chorób rośnie wraz z wiekiem.

Jak dbać o swój wzrok?

Choć niektóre schorzenia oczu wynikają z naturalnych procesów starzenia się organizmu, warto dbać o swój wzrok. Należy przede wszystkim postawić na odpowiednią higienę oczu, tj. często myć twarz i nie dotykać oczu brudnymi rękami. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która powinna być bogata w kwasy tłuszczowe. Należy w miarę możliwości unikać kontaktu z substancjami drażniącymi, jak kurz czy pył. Warto, aby alergicy starali się zminimalizować kontakt z czynnikiem uczulającym. Niezwykle ważne jest także to, aby chronić wzrok przed promieniowaniem UV, w czym najlepiej sprawdzą się tradycyjne okulary przeciwsłoneczne. Użytkownicy okularów i soczewek powinni skrupulatnie dbać o ich czystość, a także sięgać po szkła wysokiej jakości. Miłośnicy soczewek mogą zapoznać się z ofertą marki Acuvue, która produkuje miękkie i komfortowe soczewki, wyposażone w filtry UV oraz czynnik nawilżający (więcej informacji można znaleźć na stronie Acuvue.pl).

Istnieje duża grupa schorzeń oczu, którym można skutecznie zapobiegać. Inne niestety mogą mieć podłoże genetyczne bądź wynikać z wieku. Dlatego bardzo ważne jest to, aby osoby, które przekroczyły 40 rok życia, regularnie udawały się na wizyty kontrole do okulisty. Pomoże to na szybkie wykrycie ewentualnych wad i schorzeń oraz wdrożenie leczenia, które może opóźnić, a nawet zahamować rozwój konkretnej choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here