Wybierając się do lasu zimą, warto zadbać o to, by strój ukrywał nas pośród białego, wyjątkowo uroczego otoczenia. W każdym innym stroju standardowo noszonym na polowanie, będziemy bowiem idealnie widoczni pośród śniegu. Po jakie ubrania warto zatem sięgnąć i jakimi cechami, oprócz kolorystyki, powinny się charakteryzować?
Biały zimowy kamuflaż
Zima to czas, kiedy albo jest szaro i ponuro, albo otacza nas piękny, biały puch, którego w lesie nie zdołała naruszyć ludzka stopa. Zwłaszcza ten ostatni sprawia, że jesteśmy narażeni na łatwe spostrzeżenie przez czujne, bystre oczy zwierząt. Każdy kolorowy element stroju może bowiem przyciągać uwagę, gdy w pobliżu tylko biel śniegu i brązy pni drzew.
Właśnie dlatego kamuflaż na zimę powinien być utrzymany w tej samej kolorystyce, co otoczenie. Biel oraz delikatne, ciemniejsze dodatki idealnie sprawdzą się podczas podchodzenia zwierzyny, zlewając myśliwego z tłem. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza wówczas, gdy śniegu jest już dużo, choć bez wątpienia nawet przy jego mniejszej ilości warto sięgnąć już po taki strój.
Kamuflaż, który zapewnia ciepło
Podczas polowania nie tylko ukrywanie się przed bystrym wzrokiem zwierząt jest bardzo ważne. Równie istotny jest komfort termiczny myśliwego – w końcu wiele godzin spędzone na ambonie lub na tropieniu upatrzonego okazu może okazać się bardzo męczące i doprowadzić do wychłodzenia organizmu, jeśli odpowiednio nie przygotujemy się do takiej wyprawy.
Właśnie dlatego kamuflaż zimowy powinien być także ciepły, wypełniony specjalnymi termoizolującymi materiałami, które gwarantują ciepło nawet podczas sporych mrozów. Co równie ważne, materiały te nie mogą zatrzymywać nadmiaru ciepła i potu, ponieważ to z kolei powodowałoby przegrzanie organizmu i narażało na zachorowanie. W końcu zimą nie ma nic gorszego, niż mokra koszulka i siarczysty mróz.
Wodo- i wiatroszczelność
Decydując się na zimowy strój myśliwski, zadbajmy także o to, by był wodo- i wiatroszczelny. Dzięki temu nawet podczas najgorszej zawiei i zamieci nie będziemy narażeni na wychłodzenie organizmu. Warto pamiętać, że wiatr znacząco obniża odczuwalną temperaturę, dlatego ochrona przed nim to kolejny krok do tego, aby pozostać w jak najlepszym zdrowiu.
Niemniej istotna jest wodoszczelność ubrania. Roztapiający się śnieg czy nagły opad deszczu, który w naszym klimacie nie jest rzadkością, może bowiem znacząco utrudnić polowanie i przyczynić się do powstawania choroby. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługują sobie spodnie, które są najbardziej narażone na kontakt ze śniegiem. To na nich ulega on najszybciej rozpuszczeniu od ciepła naszego ciała, powodując nasiąkanie materiału, które może zakończyć się chorobą, jeśli tkanina nie została odpowiednio zaimpregnowana. Dlatego wykorzystanie wysokiej jakości, odpornych materiałów i regularne ich impregnowanie to prawdziwy klucz do zdrowia w czasie zimowego polowania.
W tym kontekście warto zadbać także o to, by zimowy kamuflaż posiadał zapinane kieszenie. Dzięki temu śnieg i woda nie zaleją tego, co się w nich znajduje.