prcesor amd

Zakup komputera nie jest rzeczą łatwą. Nabywca staje wówczas przed wyborem właściwej konfiguracji z całej gamy kart graficznych, dysków, modułów pamięci operacyjnej czy procesorów.

Tym razem zastanowimy się na tym, jak dokonać właściwej decyzji przy zakupie ostatniego z tych komponentów. Niezależnie od tego, czy sami chcemy złożyć komputer „na miarę”, kupić gotowy zestaw, czy też laptop, procesor zawsze będzie jednym z najważniejszych elementów składowych urządzenia.

Zanim jednak podejmiemy wybór, musimy sobie zadać pytanie, do czego będziemy używali naszego komputera. Zupełnie inne preferencje będzie miał wytrawny gracz, niż przeciętny użytkownik, który potrzebuje sprzętu do przeglądania internetu i edycji tekstu w pakiecie biurowym. Oprócz gracza, silny procesor potrzebny będzie grafikowi, architektowi, czy innemu profesjonaliście, który wykorzystuje oprogramowanie wymagające ponadprzeciętnej mocy obliczeniowej.

jaki procesor do komputera wybrać

Oczywiście, jeśli dysponujemy nieograniczonym budżetem, możemy się nie przejmować szczegółami technicznymi i po prostu kupić najsilniejszy, dostępny na rynku procesor. Jednak zazwyczaj mamy ściśle ograniczony budżet, a w takim wypadku musimy znaleźć złoty środek pomiędzy ceną, a wydajnością zestawu. Bardzo łatwo możemy przepłacić, kupując zbyt silny procesor, którego pełnej mocy nigdy nie będziemy w stanie wykorzystać.

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że procesor, czy też CPU (z języka angielskiego Central Processing Unit – centralna jednostka przetwarzania) to mózg komputera. Jednak przeciętny użytkownik ma prawo nie orientować się w szczegółach technicznych tego kluczowego komponentu. Zatem zanim zadamy pytanie „jaki procesor do komputera wybrać?” wytłumaczmy sobie dwa podstawowe pojęcia. Podstawowe charakterystyki procesora, na które należy zwrócić uwagę, to taktowanie zegara, wyrażone w gigahercach, oraz ilość fizycznych rdzeni. Generalnie można uznać, że im wyższa wartość każdego z tych parametrów, tym silniejszy będzie procesor.

Należy przy tym zaznaczyć, że najwydajniejsze procesory zużywają więcej energii i wydzielają więcej ciepła, przez co do ceny takiego komponentu będziemy musieli doliczyć wyższy koszt oprzyrządowania. Procesory o wysokim taktowaniu zegara wymagają wydajniejszych zasilaczy, a przede wszystkim układów chłodzenia. Nierzadko, w przypadku najmocniejszych komputerów, w których działa nie tylko potężny procesor, ale również podobnej klasy karta video, montuje się hydrauliczne układy chłodzenia, które same w sobie stanowią poważny koszt. W zwykłym komputerze do zadań domowych wystarczy typowy wentylator, którego cena nie obciąży naszej kieszeni.

Wróćmy do omówienia podstawowych parametrów procesora

Taktowanie zegara bezpośrednio przekłada się ilość operacji, jakie układ jest w stanie wykonać w ciągu sekundy. Co zadziwiające, w obecnych czasach parametr ten nieco stracił na znaczeniu, a to dlatego, że już dawno do powszechnego użycia weszły procesory wielordzeniowe. W uproszczeniu można powiedzieć, że rdzeń to jakby oddzielny procesor sam w sobie. Wobec tego procesor ośmiordzeniowy to układ składający się z ośmiu pomniejszych procesorów, z których każdy może pracować jednocześnie. Oznacza to, że im większą ilością rdzeni procesor dysponuje, tym więcej operacji może wykonać jednocześnie, bez straty dla wydajności każdej z nich.

procesor do komputera wybrać

Jeśli twoja praca albo hobby wymaga jednoczesnego działania wielu programów, duża ilość rdzeni będzie sprawą kluczową. Rzecz jasna taktowanie zegara każdego z tych rdzeni nie pozostaje bez znaczenia, jednak nie należy się skupiać na liczbie gigaherców. Szczególnie w przypadku laptopów często lepiej jest kupić procesor o niższym taktowaniu, za to większej ilości rdzeni. Taki sprzęt może być równie wydajny, jak teoretycznie silniejszy model, który będzie się zbytnio nagrzewał, a w efekcie taktowanie zegara zostanie sztucznie zmniejszone w celu ochrony przed przegrzaniem.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy ilość rdzeni, podana w parametrach procesora to ilość rdzeni fizycznych. Bardzo często sprzedawcy podają ilość rdzeni wirtualnych, co można uznać za niezupełnie uczciwą praktykę. Zazwyczaj procesor ma wielokrotnie więcej rdzeni wirtualnych, niż fizycznych, za to ich ilość ma niewielkie znaczenie dla wydajności komponentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here