rower

Już wkrótce nadejdzie wiosna, a wraz z nią sezon rowerowy. Zapewne wielu z nas z utęsknieniem czeka na ten moment. Niech wreszcie skończy się słota, plucha, bo przecież prawdziwa zima nawet nie raczyła nas zaszczycić swoją obecnością w tym roku.

Po miesiącach siedzenia w domu i braku ruchu nie możemy się doczekać kiedy w końcu rozprostujemy kości, wyciągniemy nasze wierne dwa kółka z garażu albo komórki i ruszymy w drogę. Może się jednak okazać, że nasz stary rower zajeździliśmy do cna w zeszłym sezonie i wtedy, być może, przyjdzie nam na myśl, że warto nasz wysłużony pojazd wymienić na nowszy model.

Oczywiście nie należy działać pochopnie, większość drobnych usterek można przecież łatwo naprawić, czy to samemu, czy to w wyspecjalizowanym warsztacie. Cena za taką usługę, razem z ewentualną wymianą podstawowego oprzyrządowania również nie powinna zbić nas z nóg. W przeciwieństwie do ceny nowego roweru, tym bardziej jeśli nie chcemy kupować sprzętu w hipermarkecie.

rower miejski

Najtańsze modele mogą przecież nie wytrzymać do końca sezonu. Z resztą jest to nie tylko kwestia trwałości, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Jeśli zależy nam na zdrowiu powinniśmy kupować jedynie sprawdzone, markowe rowery. Dodatkowo rower, który posłuży nam wiele lat, może w efekcie okazać się dużo korzystniejszym wydatkiem, niż tandeta za kilkaset złotych, którą będziemy zmuszeni wymieniać co rok.

Nawet jeśli przy zakupie poprzedniego jednośladu postąpiliśmy rozsądnie i wybraliśmy wyrób dobrej jakości, prędzej czy później nadejdzie moment, kiedy stwierdzimy, że czas się z nim rozstać. Każdy rower w końcu się zestarzeje i stanie się zbyt zawodny, by na nim jeździć z przyjemnością. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak wybrać się do sklepu. Zanim jednak przestąpimy próg salonu rowerowego, albo złożymy zamówienie w sklepie internetowym, należy zastanowić się, czego właściwie potrzebujemy? W jaki sposób użytkowaliśmy rower przez poprzednie lata? Jeśli zadamy sobie podobne pytanie, może się okazać, że przez ostatnie lata jeździliśmy niewłaściwym rodzajem roweru, niedopasowanym do naszego stylu jazdy i potrzeb.

Bardzo wiele rowerzystów przy wyborze jednośladów kieruje się modą. Postępowanie takie prowadzi często do błędnych decyzji. Przecież jeśli rower jest nam potrzebny, żeby dojeżdżać do pracy po wygodnych ścieżkach rowerowych, nie jest nam potrzebny rower górski. Dużo szybciej i sprawniej dojedziemy posługując się rowerem miejskim, a jeśli zależy nam na bardziej uniwersalnym pojeździe warto zastanowić się nad rowerem trekkingowym. Typowy rower górski przyda nam się na leśnych bezdrożach. Podobnie nie warto kupować „kolarzówki”, jeśli nie zamierzamy jeździć wyłącznie po asfalcie. Krótko mówiąc powinniśmy dopasować typ roweru do zadań, które przed nim staną.

Jednak na samym wyborze rodzaju roweru problemy się nie kończą. Musimy się zastanowić, na przykład, jaki rodzaj amortyzacji będzie nam potrzebny. Jest to element decydujący o komforcie jazdy, jednak w tańszych modelach amortyzacja bywa nieskuteczna lub awaryjna. W rowerach z hipermarketu często, zamiast prawdziwych amortyzatorów, montowane są atrapy!

jaki rozmiar ramy roweru

Następne ważne pytanie: jaki rozmiar ramy roweru będzie nam potrzebny? Jeśli planujemy dokonać zakupu w sklepie stacjonarnym, to zagadnienie nie będzie dla nas stanowiło większego problemu. W takim wypadku w wyborze pomoże nam sprzedawca. Jednak jeśli zamierzamy dokonać zamówienia przez internet, wówczas powinniśmy dokonać odpowiednich pomiarów naszego ciała. Będzie potrzebny nasz wzrost oraz długość nóg od stóp do kroku, następnie należy sprawdzić te wymiary w odpowiedniej tabeli.

Kolejnym ważnym elementem roweru są opony, od nich zależy jak nasz jednoślad będzie sobie radził na różnych nawierzchniach. Jeśli będziemy jeździć głównie po asfalcie należy wybrać opony gładkie. Będą one stawiały mniejszy opór, dzięki czemu zużyjemy mniej sił podczas jazdy. Do jazdy w trudniejszych warunkach przydadzą nam się opony terenowe, one jednak nie sprawdzą się w mieście. Jazda na takich oponach w warunkach, do których nie zostały stworzone, będzie męcząca i nie sprawi nam przyjemności.

Zadawszy sobie powyższe pytania będziemy mogli bez problemu wybrać odpowiedni rower do naszych celów. Teraz tylko wystarczy poczekać na odpowiednią pogodę, nie zapomnieć o kasku i dalej w drogę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here