jaki czytnik ebooków

Obecnie można powiedzieć, że świat, a przynajmniej ten czytelniczy dzieli się na zwolenników czytników e-booków i na tych, którzy powtarzają każdemu jak mantrę, że uwielbiają zapach „prawdziwych” książek i nigdy nie przerzucą się na te elektroniczne.

No, zdarza się, że ktoś utknie gdzieś pośrodku. Jednak te osoby, które właśnie na zakup czytnika się zdecydowały stoją przed wyborem urządzenia, które będzie wyświetlać książkę w wersji elektronicznej.

Jaki czytnik ebooków wybrać?

Z pewnością każdy słyszał przede wszystkim o czytniku o nazwie Kindle wypuszczonym przez Amazona. Są to zdecydowanie najpopularniejsze urządzenia tej kategorii, jednak nawet nie zastanawiając się i decydując się z góry na najpopularniejsze rozwiązanie napotykamy się na wiele różnych modeli Kindla. Tak, tak, jest ich około sześciu – Kindle Oasis, Kindle Voyage, Kindle 8, Kindle 10 oraz kilka generacji Kindla Paperwhite, który jest najpopularniejszym Kindlem spośród Kindli. Szczególnie ten najnowszy, czyli Paperwhite 4 zasługuje na naszą uwagę. Jako jeden z niewielu czytników na rynku jest w stu-procentach wodoodporny.

Dodatkowo, poza dotykowym ekranem posiada dodatkowe boczne guziki do zmiany stron, ma funkcję trybu nocnego ułatwiającą czytanie po zmroku, jest zdecydowanie lżejszy od swojego poprzednika (182 g) i pomieści… około 30 GB książek. Średnio jeden ebook waży około 5 MB – sam więc możesz policzyć jak ogromną ilość książek możesz zmieścić na swoim małym, lekkim urządzeniu. Jest to szczególnie ważny aspekt, jeśli ktoś dużo podróżuje. W ten sposób może zmieścić całą swoją biblioteczkę w absolutnie każdym plecaku czy torebce. Niestety Paperwhite 4 nie zadowoli osób wolących kupić swoje urządzenie w kolorze białym.

czyta ebooka

Wówczas będzie musiał wybrać model Paperwhite 3, który od czwórki różni się brakiem wodoodporności i 4 GB miejsca na pliki. Poza tym, jest to tak samo dobre urządzenie. Czytniki ebooków wypuszczone przez Amazon mają jednak jeden, acz zasadniczy minus. Chodzi tu o obowiązujący format odczytywanych plików. Ebook może mieć format .epub, czyli najbardziej klasyczny, ale nie odczytywany przez Kindla oraz .mobi, czyli format odczytywany wyłącznie przez Kindla. Co prawda, księgarnie internetowe przeważnie sprzedając Ci ebooka, sprzedają obie wersje pliku, czasami nawet z wersją .pdf, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, kiedy książka w wersji .mobi po prostu nie istnieje, albo można ją kupić wyłącznie poprzez stronę Amazon, gdzie zazwyczaj pliki są droższe.

Ponadto, warto wspomnieć, że Kindle nie mają wgranego polskiego menu, więc jeśli nie znamy języka angielskiego, użytkowanie może sprawiać nam problemy. Jeśli nie chcemy czuć jakichkolwiek ograniczeń – czy to z brakiem języka polskiego, czy odczytywania przez urządzenie formatu .epub możemy zdecydować się na inną markę czytnika, a mianowicie markę polską jaką jest InkBOOK. InkBOOK to czytnik, którego producentem jest wrocławski producent ArtaTech. Plusem jest oczywiście dostosowane przede wszystkim dla polskiego czytelnika menu oraz współpraca z wieloma polskimi platformami oferującymi abonamenty i subskrypcje ebooków.

czytnik ebooków

Działa to tak, że zamiast płacić 30 zł za pojedynczą książkę, możemy płacić 30 zł miesięcznie i w ramach tego pakietu czytać część książek z podstawowej oferty lub dopłacić 2 złote do książki z oferty premium. Takimi portalami są na przykład Legimi, Empik Go, Publio oraz całkiem darmowe Wolne Lektury. Trzecim najbardziej popularnym czytnikiem jest PocketBook, którego zaletami, podobnie jak w przypadku InkBOOKA, jest obsługiwanie formatu EPUB oraz polskie menu. Dodatkowym atutem tego czytnika może się okazać cena. Jest to bowiem jeden z najtańszych czytników ebooków dostępnych na rynku.

Pozostałymi markami czytników są firmy Kobo, Onyx, Sony oraz Nook. A więc jaki czytnik ebooków wybrać? Tak jak przy wyborze każdego urządzenia elektronicznego, nikt nie poda nam na tacy jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wybór zależy od kilku ważnych dla nas czynników. Jak długo urządzenie powinno wytrzymać bez ładowania, czy znasz język angielski oraz jaki budżet przeznaczasz na kupno sprzętu? Na te pytania niestety musisz odpowiedzieć sobie sam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here