jaki router

W dzisiejszych czasach urządzenia niezbędne do połączenia z Internetem są niezwykle istotne dla wielu firm oraz gospodarstw domowych. Router Wi-Fi należy do tych praktycznych urządzeń wartych zakupu. Służy do udostępnienia sieci bez konieczności użycia do tego celu kabli sieciowych podłączanych do wybranych urządzeń. Jaki router należy wybrać, aby dobrze wywiązywał się ze swoich codziennych obowiązków?

Router Wi-Fi daje możliwość komunikowania się urządzeń z siecią internetową. Aby mogło do tego dojść, w urządzeniu powinna znajdować się karta sieciowa z wbudowanym modułem Wi-Fi. Nie tylko komputery mają możliwość korzystania z takiego połączenia. Uprawnione są do tego również urządzenia mobilne typu tablety oraz smartfony, nowoczesne drukarki, czy też nawet dyski sieciowe, telewizory smart. Najlepsze routery powinny gwarantować szybkie połączenie przy jak największym zasięgu działania.

Nowoczesne routery mogą w niektórych przypadkach zastąpić nam smartfona

Szukając odpowiedniego routera do naszego gospodarstwa domowego najlepiej kierować się prostotą jego użytkowania. Wystarczy wtedy podłączyć do niego łącze dostępowe do Internetu, aby komunikacja bezprzewodowa z pozostałymi urządzeniami przebiegała bezproblemowo. Routery posiadają różne zasięgi. Ich wielkość jest uzależniona od właściwości konkretnych modeli. Nie bez znaczenia jest także jego odpowiednie ulokowanie w domu. Warto wiedzieć, że każdy router Wi-Fi dostarcza inną szybkość transferu danych w paśmie. Przy zakupie trzeba zwrócić na tę cechę dużą uwagę, jak również zapoznać się z informacją, jaki standard Wi-Fi jest obsługiwany przez urządzenie.

Obecnie w opisach większości modeli znajdziemy wszystkie kluczowe informacje.
Jak wybrać odpowiedni z naszego punktu widzenia model? Urządzenie należy dobierać pod typ łącza internetowego znajdującego się w pomieszczeniu. Typ łącza najłatwiej określić po końcówce kabla, którą podłączamy, aby uzyskać dostęp do Internetu za pomocą przewodu.

wifi

Obecnie standardowym i najczęściej spotykanym typem kabla jest ten wyposażony w końcówkę RJ-45. Ta metoda połączenia jest oferowana przez niemal każdego operatora kablowego oraz innych usługodawców tego rodzaju. Często spotykanym typem łącza jest router do Internetu mobilnego. Podłączenie go jest możliwe za pomocą portu USB. Przy dokonywaniu ich zakupu należy sprawdzić, czy urządzenie będzie w stanie obsługiwać łączność 4G i LTE.

Dobre routery powinny obsługiwać dwie częstotliwości

Router powinien swobodnie działać w systemie trybie dwupasmowym: 2,4 GHz oraz 5GHz. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Takie możliwości poprawiają przepustowość łącza i wpływa na zdecydowanie zwiększenie zasięgu. Jeśli router posiada sposobność do udostępnienia łącza na obu pasmach możliwe jest uniknięcie wszelkiego rodzaju zakłóceń, które mogą nastąpić choćby nawet przez jednoczesną pracę kilku routerów. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład w blokach, gdzie każde mieszkanie może mieć swój router.

Routery Wi-Fi posiadają anteny, co pozwala im zwiększać zasięg. Routery dzielą się na dwa typy. Mogą mieć zamontowane anteny na stałe, lub dawać możliwość ich odkręcenia. W drugim wypadku istnieje możliwość dokupienia anteny o większych możliwościach, jeśli tylko stwierdzimy, że zaszła taka potrzeba.

switch

Jeśli chcemy zakupić wszechstronny router dobrze jest sprawdzić, czy jest wyposażony w dodatkowe porty USB, co pozwala na podłączenie do niego dodatkowych sprzętu, choćby nawet drukarki. Zaletą dobrego routera jest także to, że potrafi obsługiwać kartę SIM. To pozwoli na transmisję Internetu mobilnego. Router Wi-Fi posiadający możliwość obsługi połączeń szyfrujących przyczyni się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa domowej sieci.

Routery nie są urządzeniami drogimi. Najtańsze można nabyć za kilkadziesiąt złotych. Bardziej zaawansowane technicznie modele to już wydatek rzędu kilkuset złotych. Na portalach aukcyjnych nie brakuje propozycji dopasowanych do potrzeb i możliwości finansowych danego klienta. Warto przeanalizować najciekawsze propozycje i dokonać rozsądnego zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here