jakie powinno być tętno

Tętno to krew rozchodzącej się po tętnicach po czynności skurczowej serca. Wyczuć je może każdy. Doskonałym miejscem pomiaru jest przedramię lub szyja. Przykładając palce lub dłoń do powierzchownych naczyń krwionośnych odczujemy pulsowanie. To właśnie to pulsowanie popularnie nazywamy tętnem. Jego siła i częstotliwość dają nam pierwsze i podstawowe informacje na temat pracy naszego serca.

Większość badań wykonywanych przez ratowników medycznych czy lekarzy zaczyna się od sprawdzania parametrów tętna. Jakiekolwiek odchyły od normy, czyli puls zbyt wolny lub zbyt szybki są objawami patologicznymi. Warto wiedzieć jakie powinno być tętno. Wiele zależy tu od wieku człowieka. Generalnie czym jest młodszy, tym jego serce bije szybciej. Normą przyjętą dla osób dorosłych jest 60-100 uderzeń serca na minutę w stanie spoczynku. Parametry te mogą przekraczać swoje normy z wielu powodów, jednak nie wszystkie będą objawami chorób i nieprawidłowości układu krążenia. Często badając prace naszego serca zauważyć możemy, że bije szybciej niż powinno. Jeżeli odpowiedzialne za to są to przyczyny fizjologiczne takie jak wysiłek fizyczny, nagłe zdenerwowanie lub silne emocje nie powinniśmy mieć powodów do zmartwień.

Sygnałem alarmującym jest tachykardia czyli czynność serca powyżej 120 uderzeń bez uchwytnej przyczyny. Może być to objaw chorobowy. Mierząc puls powinniśmy zwrócić uwagę na jego miarowość. Prawidłowe tętno ma regularny kształt, fale uderzeń odczuwane pod opuszkami palców mają systematyczny charakter. Podobnie jak w tachykardii nieregularne tętno jest objawem patologicznym i wymaga szybkiej diagnostyki.

Tętno daje nam również pewne informacje o ciśnieniu krwi, szczególnie w sytuacjach zagrażających życiu. Jeżeli jest ono niskie, ratownik nie wyczuje pulsu na tętnicach obwodowych a jedynie na tętnicy szyjnej. Brak tętna na szyj może być spowodowane zatrzymaniem krążenie. Jeżeli jednocześnie nie wyczuwamy i nie widzimy ruchów klatki piersiowej powinniśmy podjąć się reanimacji.

Na jakość pracy naszego serca ma wpływ wiele czynników w tym takie prozaiczne jak ilość snu, nasza dieta, codzienne nawyki i wiele innych rzeczy. Istnieją jednak leki i choroby, które wpływają na pracę serca. Oczywiście stopień tego wpływu jest różny i nie każde zaburzenie musi być zagrożeniem życia.

Wiele chorób układu krążenia wymaga jednak specjalistycznego leczenia ponieważ nieleczone nasilają stopień uszkodzenia serca i naczyń wieńcowych. Nieleczone migotanie przedsionków, które manifestuje się nieregularnym pulsem może być przyczyną udaru. Warto stawiać na profilaktykę i częste badania w gabinetach kardiologów. Pozwoli nam to poprawić długość i jakość naszego życia.

Drugim skrajnym przypadkiem pracy serca jest bradykardia, czyli zbyt wolna jego praca. O bradykardii względnej mówimy kiedy serce pracuje w granicach 60-40 uderzeń na minutę. Takie wartości są akceptowalne u wyczynowych sportowców oraz podczas snu. Jeżeli jednak ilość uderzeń spada poniżej 40 jest to bardzo zły objaw. Bradykardia może mieć dużo różnych źródeł. Może być skutkiem wychłodzenia, zatrucia, wstrząsu, źle dobranych leków i wielu innych przyczyn. Bradykardia wymaga leczenia i konsultacji ze specjalistami.

Pragnąc ustrzec się przykrych niespodzianek pamiętajmy o regularnym badaniu się. Pomiar tętna to jedynie 15 sekund. Przez tyle czasu należy liczyć uderzenia pulsu i wynik ten pomnożyć przez cztery. Nasze zdrowie w naszych rękach. W przypadku badania tętna to nie przenośnia a stwierdzenie faktów. Za niewielkie pieniądze możemy nabyć pulsoksymetr czyli urządzenie służące do badania tętna. Zakłada się je na palec. Dzięki specjalnym czujnikom po chwili otrzymujemy informację o szybkości pracy naszego serca.

Coraz więcej zegarków i bransoletek wyposażonych jest w czujnik do pomiaru tętna. Warto mieć taki gadżet przy sobie. Jeżeli zauważymy, że z naszym sercem dziej się coś niedobrego nie bójmy się wizyty u lekarza. Zleci on z pewnością rozszerzona diagnostykę i podejmie się właściwego leczenia. Jeżeli zajdzie potrzeba skieruje nas do specjalisty chorób układu krążenia a w szczególności serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here