Curriculum vitae, czyli skrócie CV – ta trudna nazwa wzięła się od łacińskiego sformułowania przebieg życia. A jet to krótko mówiąc życiorys zawodowy, nasz dokument przedstawiający takie elementy, jak: dane personalne, wykształcenie, cały przebieg pracy zawodowej, hobby oraz umiejętności. I to często te ostatnie właśnie spędzają sen z powiek wszystkich osób poszukujących pracy. Jakie umiejętności wpisać w cv? Wielu się zastanawia. Nieco ubarwić czy trzymać się stuprocentowej prawdy?
Często przecież jest tak, że doświadczenie zawodowe mamy w czymś innym, a nasze zainteresowania i umiejętności dotyczą czegoś jeszcze zupełnie innego, niemającego nic wspólnego z pracą, jaką dawniej lub niedawno wykonywaliśmy. Ktoś może na przykład dobrze liczyć i być księgowym, a jednocześnie pisać dobre opowiadania. Ktoś jeszcze może np. mieć silne barki i pracować na budowie, a jednocześnie umie śpiewać głosem niczym słowik. No więc dlaczego się takimi dodatkowymi umiejętnościami nie pochwalić? Może potencjalny pracodawca czy rekruter zainteresuje się akurat naszym CV, bo wyczyta jak kreatywni jesteśmy.
Leworęczni, praworęczni, humaniści, umysł ścisły. Czasem to wszystko się ze sobą miesza, gdyż okazuje się, że wielu ludzi jest tak wszechstronnie uzdolnionych. Także piszmy w curriculum vitae, co nam umysł podpowie. Możemy i nieco ubarwiać, że np. dopiero co skończyliśmy pewien dodatkowy kurs językowy, ale jeszcze dany język obcy szlifujemy w domu itd. Bo należy pamiętać, że umiejętności (najlepsze zdolności i cechy) mogą być zarówno nabyte (twarde), jak i wrodzone (miękkie umiejętności). I wykorzystuje się je w życiu zawodowym i prywatnym. Ważne, aby je oczywiście cały czas kształtować, aby wejść na poziom iście mistrzowski.
Pisząc nas piękny życiorys, musimy wybrać, jakie umiejętności wpisać do cv i dopasować ich opis przede wszystkim do potrzeb samego pracodawcy. Dzisiejszy rynek pracy (także staże i praktyki) ceni sobie bardzo wszelakie umiejętności bardziej niż wszystkie inne kryteria oceny kandydatów, w tym lata czy miesiące doświadczenia, dlatego też warto dobrze przemyśleć, co dodamy do tej sekcji z umiejętnościami. Musimy wiedzieć, że nasze liczne umiejętności kryją się prawie w każdym zakamarku CV.
Kompetencje mają być przede wszystkim przejrzyste i widoczne, więc wymieniamy je w kilku czy kilkunastu punktach, według ważności. Pamiętajmy również o tym, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej będą krążyć przede wszystkim wokół listy naszych umiejętności z CV, dlatego warto przemyśleć, co tam wpiszemy.
Oto typowe przykłady: obsługa specjalistycznego oprogramowania, obsługa edytorów tekstu, znajomość języków programowania oraz języków obcych, umiejętności organizacyjne, skuteczna komunikacja, umiejętność pracy pod presją czasu, kreatywność, umiejętność szybkiego uczenia się, odpowiedzialność, zaangażowanie, umiejętność zarządzania czasem, umiejętność ustalania priorytetów, umiejętność pracy zespołowej oraz to słynne prawo jazdy kat. B
Warto też sprawdzić, czego dokładnie wymaga pracodawca. Jeśli odpowiadamy jego wymaganiom z oferty, po prostu wpisujemy do naszego CV te kompetencje, które tam wymienił w ogłoszeniu.
Jeżeli więc w ofercie pracy jest napisane następujące zdanie: Poszukujemy komunikatywnego office managera, który dobrze odnajduje się w dynamicznym środowisku, w odpowiedzi wymieniamy w CV takie umiejętności, jak: łatwość nawiązywania kontaktów, wysoka kultura osobista, dobra organizacja pracy oraz wielozadaniowość. Jak więc widać dla chcącego nic trudnego.
Dodajemy jeszcze bonus, coś, co wiąże się z wymaganiami, ale niekoniecznie zostało wymienione w ogłoszeniu. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, jak to wykonać, to przejrzyjmy kilka podobnych ogłoszeń o pracę. Tam na pewno znajdziemy inspirację. Na koniec upewnijmy się, że lista umiejętności w CV odpowiada na te dwa ważne pytania: Czego oczekuje od nas pracodawca? Co najlepszego możemy mu zaoferować? Stosujmy się do tych wytycznych, a na pewno zostaniemy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jakie umiejętności wpisać w cv? To już nie będzie dla nas problemem.