Często piszecie do nas na naszym portalu oraz w mailach do naszej redakcji z pytaniem „Jakie bajki polecacie?”. Pytań tych w ostatnim czasie było tak wiele, że postanowiliśmy odpowiedzieć na wszystkie z nich tym krótkim, ale treściwym zestawieniem naszych ulubionych i polecanych przez nas bajek, które spodobają się każdemu, niezależnie od wieku i płci!
Pierwszą z bajek będzie kultowe już Miasteczko Halloween z 1993 roku w reżyserii Henrego Selicka. Animacja opowiada o tytułowym miasteczku, które zamieszkują potwory i zmory z największych koszmarów. Film ten zdobył miano kultowego przede wszystkim dzięki pięknej animacji poklatkowej, która nawet w dzisiejszych czasach robi na młodszych widzach prawdziwe wrażenie. Film tematycznie powiązany jest z Bożym Narodzeniem (jego angielski tytuł to The Nightmare Before Christmas), dlatego bardzo często pojawia się na wysokich pozycjach wszelkiego rodzaju rankingów z najlepszymi filmami świątecznymi.
Kolejnym filmem jest Trio z Belleville (Les triplettes de Belleville) z 2003 roku w reżyserii Sylvaina Chometa. Ta wielokrotnie nagradzana francuska bajka opowiada historię starszej matki, której mafia porwała jej syna, który jest zawodowym cyklistą. Matka musi razem ze swoim psem popłynąć do tytułowego Belleville żeby uratować swojego porwanego syna. Na miejscu poznaje trio trzech starszych byłych gwiazd estrady, które zaprzyjaźniają się z kobietą i postanawiają pomóc jej odzyskać syna. Film ten ma bardzo specyficzną kreskę, którą reżyser Sylvain Chomet powtarza później w swoich kolejnych animacjach. Humor przedstawiany w animacji ma bardzo specyficzny i abstrakcyjny charakter – jedni go pokochają, ale niektórych może od równie dobrze odrzucić!
Następnym filmem animowany wartym sprawdzenia jest jeden z hitowych filmów Disneya z 2010 roku, czyli Zaplątani (Tangled) w reżyserii Nathana Greno. Film opowiada odświeżoną wersję znanej wszystkim dzieciom bajki o Złotowłosej. Film okazał się wielkim hitem dzięki ogromnym pokładom inteligentnego humoru jaki udało się zawrzeć twórcom w ich dziele. Animacja stoi na najwyższym poziomie również pod względem technicznym – oglądanie jakości kreski jest w tym filmie prawdziwą przyjemnością.
Kolejny film będzie już o wiele poważniejszą i dojrzalszą pozycją, która porusza zdecydowanie trudniejsze tematy. Mowa tu oczywiście o wielokrotnie nagradzanym Persepolis z 2007 roku w reżyserii Vincenta Paronnauda. Animacja ta jest w całości wykonana w czarno-białym kolorze i ostrej, specyficznej kresce – dzięki temu ciężko pomylić ten tytuł z czymkolwiek innym. Film opowiada historię kilkunastoletniej nastolatki z Teheranu, która żyje w mieście targanym agresywnym patriarchatem, fanatyzmem religijnym, przesadnym konserwatyzmem oraz wojnami domowymi. Nie jest to najlepsze środowisko dla kilkunastoletniej dziewczyny, która pragnie wolności i swobody oraz która bardzo chce zobaczyć trochę zachodu. Udaje jej się to zrobić i w końcu wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych…
Następną polecaną przez nas animacją będzie tym razem coś ze stajni Pixara, a więc znany chyba wszystkim Odlot (Up) z 2009 roku w reżyserii Pete Doctera. Ta familijna animacja opowiada historię starszego mężczyzny, który po śmierci swojej żony zaszył się na lata w swoim małym domku w samym środku wielkiego miasta oraz jego małego pomocnika – otyłego harcerza, który uważa mężczyznę za swój autorytet. Kiedy władze próbują go wyeksmitować z jego domu z powodu trwającej budowy nowego wieżowca, mężczyzna zaskakuje wszystkich i odlatuje…dosłownie. Więcej nie zdradzamy bo trzeba to zobaczyć na własne oczy!
Ostatnim filmem z którym chcielibyśmy was zapoznać jest Lego Przygoda (The Lego Movie) z 2014 roku w reżyserii Lorda. Ta wykonana metodą poklatkową animacja była pierwszym dużym filmem o Lego, który okazał się światowym hitem i otworzył drogę dla kolejnych dużych filmów o Lego, takich jak chociażby bardzo wysoko oceniane Lego Batman. Film opowiada historię Emmeta Brickowskiego – żółtego ludzika Lego, którego znacie pewnie z dosłownie każdego zestawu od Lego.