jaki kolor pasuje do fioletu

Wielu ludzi urządzających swój dom lub mieszkanie, ma często problem z jego wystrojem i doborem kolorów do poszczególnych pomieszczeń. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą znacznie ułatwić to zadanie – nawet jeśli wydaje się to z pozoru niemożliwe!

Wystrój wnętrz to rzecz bardzo subiektywna, dlatego każdy, prawdopodobnie, prędzej czy później udekoruje swoje mieszkanie w sposób, który będzie mu odpowiadał. Czy jednak tak samo proste będzie dobranie koloru ścian w salonie, kuchni czy łazience? Niekoniecznie. Każdy z nas ma w końcu swój ulubiony kolor, który…

Nie musi wcale dobrze wyglądać we wnętrzach domu. Jak zatem wybrać barwę, która nie tylko będzie pasowała do konkretnego pokoju, ale też sprawi, że będziemy się czuli komfortowo i przytulnie we własnym domu? Jak sprawdzić, jaki kolor pasuje do fioletu, a z jakim absolutnie nie łączyć ulubionej przez nas zieleni? Jest to możliwe i wcale nie takie trudne, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

sukienka

Wielu projektantów wnętrz uważa, że główny kolor w danym pokoju powinien stanowić około dwóch trzecich, w stosunku do pozostałych kolorów użytych w konkretnym pokoju. Może to być kolor ścian, mebli, podłóg… Zależy to jedynie od naszych preferencji. Mogą to być także dodatki, takie jak zasłony czy dywan. Nie muszą one być zresztą w dokładnie tym samym kolorze, co ten główny, wybrany przez nas do pomieszczenia, ale dobrze by było, gdyby do niego mocno nawiązywały. Główny kolor pokoju powinien być bowiem wyraźnie widoczny i akcentowany przez inne kolory.

Pozostałe kolory, użyte w tym samym pomieszczeniu to kolory służące do niczego innego, jak właśnie zaakcentowania i dopełnienia głównego koloru w pokoju. Powinny one kontrastować z wybraną główną barwą, dzięki czemu mają szansę na stworzenie głębi i zainteresowanie niebanalnością takiego, a nie innego połączenia kolorystycznego. Niewielkie akcenty w pozostałych kolorach mogą występować nie tylko w jedynym, wybranym pomieszczeniu, ale równie dobrze sprawdzą się, jeśli dostaną swoje miejsce również w innych pokojach. Takie spójne akcenty kolorystyczne w mieszkaniu zdecydowanie przyciągają wzrok i sprawiają wrażenie, jakoby wszystko w domu ze sobą współgrało i tworzyło spójną całość oraz ciepłą, domową atmosferę.

Zasady te można jednak stosować nie tylko dostosowując kolory do wnętrz mieszkania! Są one na tyle uniwersalne, że sprawdzą się doskonale również w innych dziedzinach, w których kolory są ważne, np. w modzie. Wiele pań ma często problemy z doborem ubrań i dodatków, ponieważ nie pasują one do siebie kolorystycznie. Jak wówczas zdecydować, które barwy idą ze sobą w parze i nie kłują w oczy ludzi dookoła? Z ratunkiem przychodzi tu koło barw, które bez pudła podpowie, jakie kolory zestawione ze sobą będą strzałem w dziesiątkę! W jaki sposób najlepiej dobierać ze sobą poszczególne barwy, przy jego użyciu?

fioletowy kwiatek

Najlepiej, stawiając na kolory uzupełniające, a więc wybierając rzeczy w kolorach, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw. Dzięki temu szybko można się zorientować, że współgrać będą ze sobą świetnie barwy takie jak żółty i fioletowy, a także pomarańczowy i niebieski czy też czerwony i zielony. Zakładając ubrania, buty, czy torebkę w tych przeciwstawnych kolorach, trudno będzie o wpadkę, ponieważ są to barwy które doskonale się wzajemnie łączą, a niejednokrotnie komplementują też urodę kobiety. Patrząc zatem na koło barw i biorąc sobie do serca jego podpowiedzi, niezwykle trudno jest o popełnienie modowej wpadki.

Może się zatem wydawać, że dobór pasujących do siebie kolorów to trudna i niezwykle skomplikowana sprawa, jednak w rzeczywistości, wcale nie jest to zadanie niewykonalne. Zarówno urządzając mieszkanie, jak i wybierając z szafy ubrania na przyjęcie, można sięgnąć po sprawdzone sposoby, które podpowiedzą, jakie kolory najlepiej byłoby wybrać. Jeśli jednak nie ufamy takim trikom – najlepiej jest zaufać własnej intuicji i swojemu wyczuciu dobrego smaku. Ono uchroni nas przed wyborem nieodpowiednich połączeń kolorystycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here