jaki olej do kosiarki

Współcześnie produkowane silniki kosiarek wymagają regularnego serwisowania, którego najważniejszym elementem obok wymiany filtra powietrza, jest wymiana oleju.
Działanie silnika bez odpowiedniego oleju nie jest możliwe, ponieważ spełnia on kilka kluczowych funkcji.

Przede wszystkim olej pełni w silniku rolę materiału smarnego, który zabezpiecza przed zatarciem metalowe elementy silnika, które pracują z niewyobrażalną dla nas prędkością generując przy tym bardzo wysokie temperatury. Tutaj zaznaczyć należy kolejną funkcje oleju czyli współudział w chłodzeniu silnika. Kolejną funkcją jest również zapobieganie korozji najważniejszych elementów silnika, co ma istotne znaczenie szczególnie w przypadku silników kosiarek, które zwykle używane są przez kilka miesięcy w roku, przez pozostałą część roku stoją w często nieogrzewanych, wilgotnych pomieszczeniach. Innym ważnym zadaniem oleju silnikowego, również tego w kosiarce jest wymywanie gromadzących się w wyniku spalania paliwa zanieczyszczeń, które z czasem doprowadziłyby do zniszczenia urządzenia.

Brak regularnej wymiany, jak również dobór niewłaściwego oleju, tj o niewłaściwej specyfikacji prowadzi do przyspieszonego zużycia silnika i konieczności zakupu nowej kosiarki.

olej do kosiarki

Zatem jaki olej do kosiarki wybrać?

Podobnie jak w silnikach samochodowych mamy tutaj podstawowy podział na oleje silnikowe syntetyczne oraz mineralne. Te ostatnie powstają w wyniku rafinacji ropy naftowej, a następnie procesów uszlachetniania, które mimo zastosowania najnowocześniejszych technologii nie pozwalają na uzyskanie powtarzalnej jakości olejów mineralnych, co wynika z różnic w jakości rafinowanej ropy naftowej.

Z kolei syntetyczne oleje, jak sama nazwa wskazuje otrzymywane są w wyniku syntezy chemicznej pozwalającej na uzyskiwanie produktu najwyższej jakości, którego istotną cechą jest utrzymywanie wysokiej płynności nawet w niskich temperaturach redukując w ten sposób tzw. zimny start oraz brak strat w jakości podczas długotrwałego postoju silnika. Składniki oleju syntetycznego nie utleniają się tak szybko jak mineralnego.

Wybierając olej do kosiarki część użytkowników kieruje się również względami ekologicznymi. Z tego również powodu, opisywane powyżej cechy przemawiają również za olejami syntetycznymi, ponieważ lepiej redukując tarcie przyczyniają się zmniejszenia ilości spalanego paliwa i tym samym ilości usuwanych spalin.

Zastanawiając się jaki olej do kosiarki wybrać zawsze kierujmy się zaleceniami producenta dostępnymi w książce serwisowej, instrukcji, czy też na stronie internetowej producenta silników, ponieważ często nie jest to sprawa prosta. Zapomniałbym przy tym nadmienić, że musimy być zorientowani jaki w ogóle silnik posiadamy w swojej kosiarce – dwu-, czy czterosuwowy. Tryb i budowa pracy tych silników jest odmienna, co również wymusza stosowanie olejów o odmiennych parametrach. Dwusuwowy silnik jest już rzadkością, ale pamiętajmy, że niektóre kosiarki, regularnie serwisowane mogą mieć więcej niż dwadzieścia lat i tak silnik może nam się trafić. Warto o nim wspomnieć chociażby przez fakt, że olej w takiej kosiarce nie znajduje się w misce olejowej, a jest dodawany do paliwa i spala się wraz z nim, co oczywiście jest koszmarne dla środowiska.

kosiarka

Zdecydowana większość pracujących obecnie silników w kosiarkach to silniki 4-suwowe. Decydując się na zastosowanie w nich nieco droższego, ale lepszego jakościowo oleju syntetycznego zwracajmy uwagę na oznaczenia, głównie w zakresie jego lepkości. Zawsze powinny one być zgodne z zaleceniami producenta silnika i dostosowane do warunków w jakich dany sprzęt będzie pracować. najważniejszym parametrem jest tu oczywiście temperatura otoczenia.

Jeśli nie jesteśmy w 100% przekonani jaki olej powinniśmy wlać do naszego silnika, powierzmy tą sprawę specjalistom, najlepiej z renomowanego serwisu czy sklepu ogrodniczego. Spadnie nam przy tym z głowy jeszcze jeden problem związany utylizacją zużytego oleju, który pod żadnym pozorem nie może trafić do śmietnika czy gruntu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here