jaki materac dla dziecka

Narodziny dziecka to zawsze ogromne przeżycie, emocje i szał zakupowy. Trudno uwierzyć ile rzeczy potrzebuje taki mały człowiek. Przekonują się o tym niemalże wszyscy rodzice oczekujący potomstwa. Dzisiejszy rynek produktów niemowlęcych nie ułatwia tego zadania, oferując szeroką gamę wyboru każdego produktu.

Najważniejsze to nie zostawiać tych zakupów na okres po urodzeniu się dziecka. Wtedy zwyczajnie nie ma się do tego głowy, czasu ani ochoty na przebrnięcie przez tą dżunglę. Oczywiście kupowanie wyprawki to nie tylko obowiązek, to również przyjemne uczucie realnie przybliżające nas do powitania na świecie naszego maleństwa. Co przede wszystkim powinno się znaleźć w wyprawce niemowlęcej?

Coś dla małych śpiochów

Przede wszystkim łóżeczko z materacykiem. Sam wybór łóżeczka ogranicza się właściwie do kwestii wizualnych, ewentualnie do wyboru wielkości. Łóżeczka występują głównie w dwóch standardowych rozmiarach 60/120 cm oraz 70/140 cm. Wyjątkiem będą tutaj dostawki, czy kołyski. Okazuje się, że w kwestii miejsca do spania, najważniejszą rolę spełnia materac.

Producenci mają w swojej ofercie wiele rodzajów materaca, które różnią się pod wieloma względami. Wielu rodziców nie wie jaki materac dla dziecka wybrać, aby był zarówno naturalny, hipoalergiczny, wygodny i przede wszystkim zadba o malutki, delikatny i niewykształcony jeszcze w pełni kręgosłup. Niemowlęta w pierwszym okresie śpią nawet po 20 godzin dziennie, dlatego jest to takie ważne, aby materac zapewniał im komfort podczas snu.

Materac- twardy, czy miękki?
Pierwszą i najważniejszą cechą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem jest twardość materaca. Niestety nadal panuje błędne przekonanie, że im twardszy materac tym lepszy. Absolutnie twardy materac to tortura dla kręgosłupa zarówno osoby dorosłej jak i dziecka.

materac dla dziecka

Zbyt miękki materac również nie będzie dobrym wyborem, ponieważ będzie zapadał się pod ciałem i tworzył wgłębienia, a jest to absolutnie niedopuszczalne z uwagi na prawidłowy rozwój i postawę dziecka w przyszłości. Zatem jeśli nie twardy i nie miękki to zapewne należy jak we wszystkim znaleźć ten złoty środek. Materac powinien być średnio twardy i elastyczny, czyli powinien lekko uginać się pod ciężarem ciała, dostosowywać do jego kształtu, ale nie zapadać i nie tworzyć odgnieceń w okolicach główki i pupy.

Piankowy kontra lateksowy
Kolejną decyzją przy wyborze materaca dla niemowlęcia jest wybór surowców, z jakich został wykonany. Najczęściej głównymi wypełniaczami są lateks albo pianka. Pianka poliuretanowa jest zawsze bardziej atrakcyjna cenowo, a jednocześnie wysokiej jakości, dlatego również częściej wybierana przez rodziców. Zaletą lateksu nad pianką jest dodatkowa przepuszczalność powietrza i większa elastyczność.

Oprócz wyboru wypełniacza, możemy zastanowić się nad innymi dodatkowymi cechami. Obecnie hipoalergiczne materiały w produktach niemowlęcych są raczej standardem, ale warto to sprawdzić podczas wyboru modelu.
Wielu specjalistów twierdzi, że najlepsze dla dziecka są materace termoplastyczne, które posiadają specjalne strefy nagrzewające się przy zetknięciu z ciałem, dzięki czemu idealnie dopasowują się do sylwetki dziecka i tym samym zapewniają idealną podporę dla kręgosłupa.

łóżko dla dzieci

Kokos, gryka i bambus
Na pewno przeglądając oferty producentów, natkniemy się na wybór dodatkowych warstw pochodzenia naturalnego, które są obecnie cechą premium. Materace z kokosem chronią produkt przed kumulowaniem wilgoci wewnątrz, a tym samym powstrzymują rozwój bakterii i roztoczy. Wkład z kokosa jest w 100% naturalny i pochodzi ze skorup orzecha kokosowego. Gryka, a właściwie łuska gryczana ma właściwości prozdrowotne, dodatkowo dba o kręgosłup i chroni przed odleżynami. Materace z włóknami bambusa zapewniają ochronę przed rozwojem mikroorganizmów, a także odpowiednią cyrkulację powietrza i są hipoalergiczne.

Dodatkowo warto wybrać model materaca ze zdejmowanym pokrowcem, co ułatwi utrzymanie higieny. Powinniśmy wiedzieć, że zawsze lepszy będzie nowy trochę tańszy materac, niż z najwyższej półki używany, ponieważ ten już dostosował się kształtem do poprzedniego użytkownika. Warto zatem nie oszczędzać w ten sposób na zakupie materaca do łóżeczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here